Jak możemy wykorzystywać program do sprawdzania dysku

Program do sprawdzania dysku kojarzony jest przez większość z nas jako narzędzie typowo diagnostyczne. Korzystamy z niego jednak przede wszystkim wówczas, gdy pojawiają się fizyczne uszkodzenia. Warto więc pamiętać, że przyda nam się on także wtedy, gdy dysk pracuje bez zarzutu, bo nawet wtedy takie jego parametry, jak choćby temperatura czy poziom zużycia, powinny być analizowane. Dobrze jest zatem zastanowić się nad tym, który z dostępnych programów przyda nam się najbardziej.

Program do sprawdzania dysku – płatny, czy darmowy

Jedno z podstawowych pytań, jakie musimy sobie postawić, dotyczy tego, czy będziemy poszukiwać programu darmowego, czy zdecydujemy się na jedno z płatnych rozwiązań. Co do zasady, to właśnie programu płatne mają więcej funkcji. Uchodzą też za bardziej wiarygodne. Czasem jednak ich zakup wydaje się nieopłacalny ze względu na to, że nasze potrzeby są niewielkie, a tym samym nie dają nam okazji na wykorzystanie większości zastosowań takiego rozwiązania.

Programy bezpłatne nie powinny być zresztą automatycznie uznawane za mniej przydatne. Tym, co różni je od płatnych wersji jest nie tyle niedostatek funkcji, co obecność treści reklamowych, za pomocą których ich twórcy finansują dalsze prace. Bywa to dość uciążliwe, nie na tyle jednak, aby uważać, że praca z nimi nie jest możliwa. Warto mieć na uwadze również to, że wspomniane już zaawansowane funkcje płatnych programów do sprawdzania dysku nie zawsze są nam potrzebne. Wybór jednej z dwóch opcji powinien być więc uzależniony przede wszystkim od naszych oczekiwań i zapotrzebowania.

Jak odczytywać dane?

Bez względu na to, który program do sprawdzania dysku wybierzemy, musimy wiedzieć, jak może nam on pomóc. Warto więc zwrócić uwagę na to, że każdy dysk dostępny w sprzedaży jest wyposażony w system pozwalający zarówno na monitorowanie jego parametrów, jak i zgłaszanie błędów, jeśli takie się pojawiają. Wspomniany system znany jest jako S.M.A.R.T, a choć bada on kilkanaście różnych parametrów, tylko kilka z nich można uznać za takie, których znaczenie jest kluczowe.

Program do sprawdzania dysku będzie nas więc informować między innymi o liczbie błędnych odczytów dysku, ilości ponownych prób rozkręcania talerzy, czy też o problemach z przekazywaniem informacji, które powinny trafić z pamięci podręcznej wprost do bufora. Jego zadaniem jest przede wszystkim wskazanie nam, gdzie może pojawić się luka i źródło przyszłych poważniejszych problemów. Ich rozwiązywanie wymaga jednak innych narzędzi.

Czy oznacza to, że mówimy o programie, który nie zda się na wiele? Z pewnością nie! Regularna i precyzyjna diagnostyka to najlepszy sposób na wykrywanie ewentualnych błędów wtedy, gdy nie są jeszcze groźne i łatwo można się z nimi uporać. To zatem gwarancja długiej żywotności tak samego dysku, jak i danych, które się na nim zajmują. Program do sprawdzania dysku powinien być więc jednym z tych rozwiązań, które nie tylko znajdują się na naszym wyposażeniu, ale także są przez nas regularnie wykorzystywane.